Noclegi Borne Sulinowo

Atrakcje

Historia osady Linde

XVI w. to okres intensywnej kolonizacji niemieckiej. Na tereny dzisiejszej gminy Borne Sulinowo przybyli osadnicy z Dolnej Saksonii i Westfalii. Same ziemie należały prawdopodobnie do możnego rodu pomorskiego Kleszczy, zniemczonego i znanego jako von Kleist (do dzisiaj w miejscowości Juchowo znajduje się zabytkowy pałac należący do tego rodu, którego najstarsze ze skrzydeł pochodzi z XVII wieku).

W miejscu, gdzie dzisiaj możemy zobaczyć (idźmy na całość – „podziwiać”) malownicze miasteczko Borne Sulinowo, była kiedyś mała wioska Linde (Lipa). Nawiązaniem do jej nazwy jest dzisiejszy herb naszego miasta – zielona lipa na złotym tle. Obszar jej  ówczesnych zabudowań to dzisiejsza ulica Lipowa w zachodniej części miasta. Ulica tak niewielka, jak niewielka była to miejscowość.  Wieś nie szokowała ani wielkością ani bogactwem, czemu trudno się zresztą dziwić biorąc pod uwagę jakość gleb w okolicy. Bardziej nadawały się one do urządzania piaskownicy niż do prowadzenia jakiejkolwiek uprawy. Podłoże nie przeszkadza tylko dzielnym, przystosowanym do takich warunków sosnom.

Kronikarz niemiecki, robiący spis miejscowości Pomorza, z krótkim ich opisem, zanotował:

Linde (Lipa). Wieś leżała początkowo 400 kroków w stosunku do obecnego położenia. Składała się z chłopów małorolnych, w 1590 roku z 12. Każdemu przydzielono 12 mórg roli. W 1570 rodzina Zastrow z Bilow zleciła Joachimowi Kroger powyżej miejscowości Morgrafenfort usytuować młyn wodny zwany „Lindische Muhle” (Lipowy Młyn), potocznie „Młyn Bilowski”. Dla Polaków młyn był nieustannym skandalem, tak że ciągle go napadali i plądrowali. W 1579 całkowicie zniszczyli, a powtarzało się to do 1629 jeszcze 3 razy. Oprócz tych miejscowości do 1577 w północnej części Bideburger Heide powstały jeszcze: Eichenberger, Demmin, Sanort, Sulenburg, Doderlage.

O sąsiedniej wsi napisał:

Großborn. Wieś nazywała się początkowo „Stracony Zdrój” (źródło) ponieważ mieściła się w borze, który nosił to określenie, w nim wytrysnęło źródło, które dwa razy zaginęło w ziemi i ponownie dwa razy wyszło na światło dzienne.
W 1587 roku sołtysem był Andreas Wegener. 1590 wieś liczyła 14 chłopów na 2 włókach i 5 po 1 włóce. Po utworzeniu następnej miejscowości nazwano ją Stare Źródło, bądź Duże Źródło.

Lata 30. XX wieku były przełomowe dla naszych terenów. Rząd III Rzeszy podjął decyzję o utworzeniu na obszarze dzisiejszej południowej części gminy, wielkiego poligonu wojskowego. W związku z tym, władze niemieckie wykupiły tereny oraz wysiedliły część ludności.  W latach 1933 – 1938 zbudowano od podstaw Lager Linde (Borne Sulinowo) na północnym skraju poligonu i Lager Westfalenhof (Kłomino) na krańcu południowym.

Źródło: www.bornesulinowo.pl

Historia 1993 r. pierwszy rok po likwidacji bazy wojskowej

Jest wiosna rok 1993 poszukujemy ciekawego miejsca na zorganizowanie obozu jeździeckiego. Trafiamy do wioski Silnowo położonej nad jeziorem Pile powiat Szczecinek. Pracownik urzędu gminy załatwia nam przepustki i wprowadza na teren byłej bazy wojskowej Borne Sulinowo (nazwa niemiecka Gross Born) położonej po przeciwnej stronie jeziora.

Na terenie opuszczonego garnizonu odkrywamy piękne poniemieckie stajnie z 1935 roku. Decyzja zapada, tu organizujemy nasz obóz jeździecki.

Dwa miesiące pięknych wakacji w opuszczonym miasteczku wojskowym położonym w sosnowym lesie nad czystym jeziorem. Odkrywamy nieznany nikomu dotąd skrawek naszego kraju. Nieczynny poligon to teren po morenowy porośnięty wrzosem, karłowatą sosną i brzozą. Dech w piersi zapiera widok ciągnącej się po horyzont olbrzymiej przestrzeni. Na tym nieznanym nikomu terenie zakładamy bazę. Po wakacjach zapada decyzja, kupujemy jeden budynek koszarowy, w którym wcześniej mieszkali oficerskie i osiedlamy się. Tak powstaje w byłej bazie wojskowej pierwszy pensjonat.

Pierwsza nazwa Pensjonat Deresz, którą przyjęliśmy pochodziła od nazwy Klubu Jeździeckiego, z którym przybyliśmy na ten teren. Szybko jednak orientujemy się, że odwiedzający nas goście zainteresowani są historią tego miejsca. Zaczynamy sami badać historię, zbierać informacje, jedziemy nawet do Rosji w poszukiwaniu prawdy o tej byłej bazie sowieckiej. Za naszą namową Biuro Geodezyjno-Kartograficzne w Bornem Sulinowie opracowuje i wydaje publikacje. Borne Sulinowo z GPS po bunkrach doskonały przewodnik dla zainteresowanych fortyfikacjami wojskowymi. Zmieniamy też nazwę naszego pensjonatu na Gościniec Rossija.

Kąpielisko

Borne Sulinowo leży w sosnowym lesie nad pięknym 1002 ha, rynnowym jeziorem Pile. Atrakcją turystyczną tej miejscowości są przepiękne plaże.
Turyści mają do dyspozycji trzy kąpieliska:

  1. Plaża słoneczna
  2. Plaża przy Marynie
  3. Plaża przy polu namiotowym
Trasa dla nartorolek

Klub Sportowy Wisła Ustronianka z którego wywodzi się Adam Małysz trenował tego lata 2013 r w Bornem Sulinowie. Okazało się że 12-kilometrowa droga prowadząca do nikąd, na byłym wojskowym poligonie może być doskonałym miejscem do szlifowania formy.

W opinii trenera jest to idealne miejsce na letnie obozy sportowe dla narciarzy zarówno tych skaczących jak i biegających.

Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych - Gąsienice i Podkowy - Borne Sulinowo
Wycieczka do składu głowic jądrowych

Obiekt 3001 to najlepiej zachowany fort wojskowy dawnego układu Warszawskiego. Niespotykaną perełką jest skład głowic jądrowych w Podborsku. Według założeń operacji \”Wisła” magazyny broni atomowej w Polsce musiały być prawdziwymi twierdzami, chronionymi przez najlepszych żołnierzy . Były tak zamaskowane, że nawet patrzący na nie satelita mógł dostrzec tylko zieleń i las. To najlepiej zachowany obiekt. Wnętrza są w doskonałym stanie w przeciwieństwie do Brzeźnicy i Templewa, gdzie dewastacja doprowadziła obiekty do ruiny.

www.muzeum.kolobrzeg.pl

Fort wojskowy

Wycieczka do Fortu Gerharda w ŚWINOUJŚCIU

fort-gerharda.pl

Tajny Obiekt Wojskowy NR: 86092

Wycieczka do Tajnego Obiektu Wojskowego NR: 86092 Krąpiewo

www.bunkierkrapiewo.pl


Poligon - tankodrom

Przeznaczony dla organizatorów zlotów militarnych, ASG, Paintball\’a, obozów kravmaga i zawodów: enduro, jazdy 4×4, quadami

Military Show

Pozorowane manewry na byłym wojskowym poligonie z użyciem pojazdów wojskowych i broni pneumatycznej . Manewrom towarzyszą efekty specjalne i pirotechniczne. Jest też jazda ekstremalna Radzieckim pojazdem transportowym w trudnych warunkach wojskowego poligonu. Nowością którą wprowadziliśmy jest desant amfibią na jezioro.

Desant

Desant na jezioro przy użyciu amfibii wojskowych, tylko w Bornem Sulinowie.

Pole Minowe

Super atrakcja do imprezy przy ognisku. W łuskach po pociskach artyleryjskich umieszczamy fanty które następnie zakopujemy w ziemi na terenie oznakowanym tabliczkami UWAGA miny! Uczestnicy zabawy korzystają z instruktarzu sapera, przy pomocy urządzenia zwanego detektorem przeszukują teren. Po zlokalizowaniu pocisku wykopują go z ziemi, przenoszą na noszach w wyznaczone miejsce i rozbrajają. Zabawie towarzyszą efekty specjalne i pirotechniczne. Ponieważ teren kryje wiele tajemnic poszukiwacze wykopują przy okazji bardzo unikalne przedmioty.

Strzelnica

Atrakcja proponowana do imprez przy ognisku. Strzelanie odbywa się z broni krótkiej i długiej. Uczestnicy są nagradzani za trzy pierwsze miejsca pamiątkowymi medalami. Fachowy instruktarz zawodowego wojskowego podnosi poziom zabawy.

Szlaki – Fortyfikacje Wału Pomorskiego

Szlaki – Fortyfikacje Wału Pomorskiego z GPS po bunkrach

Szlaki Kajakowe
Szlaki – Nordic Walking
Szlaki – Off Road
Szlaki Rowerowe
Wrzosowiska Kłomińskie

Wrzosowiska Kłomińskie – obszar „Diabelskie Pustacie” o powierzchni 3232,10 ha pozostaje w zarządzie Nadleśnictw: Czarnobór i Borne Sulinowo. Na terenie Nadleśnictwa Czarnobór zajmuje on powierzchnię 2358,68 ha.

Wirtualny spacer po okolicy

Filmy